Březen – žlučník

Příroda se začíná probouzet a to je správný čas k probuzení i našeho těla. Věřím, že většina z nás se těší na příchod jara. Je to období růstu, vše začíná pučet. Sluníčko nás svými paprsky začíná pomalu hřát. Pokud jsme přes zimu nenabrali dostatek sil, je potřeba právě v tomto období pomoci svému tělu získat potřebnou energii na nadcházející rok. Zvláště trpíme-li častou únavou nebo bolestmi hlavy.

Podle tradiční čínské medicíny je v březnu nejvíce ohrožen žlučník.

Řekli byste, že žlučník má blízký vztah k emocím? Je místem pro rozhodování, převažuje zvědavost a člověk se zajímá o vše nové.

Funkcí žlučníku je skladování a vylučování žluče. Žlučník je párovým orgánem k játrům a společně ovlivňují svaly a šlachy, také funkci štítné žlázy. Dráha žlučníku je nejdelším meridiánem v těle. Začíná ve vnějším koutku očí, probíhá klikatě kolem hlavy a krku do ramen, kolem hrudníku přes pas až k hýždím a po vnější straně nohy míří až ke čtvrtému prstu chodidla. Proto je důležité si právě v březnu chránit proti větru oblast krku a ramen šátkem nebo šálou.

Na jaře stoupá tělesná energie a pohybuje se zevnitř ven, tak jako rostliny pronikají z půdy a rostou vzhůru. Elementem jara je dřevo, tak jako strom, který je díky svému neustálému růstu symbolem živosti a kreativity.

Jak se projevuje oslabení žlučníku?

Oslabení nebo nějaké poruchy žlučníku se mohou na fyzické úrovni projevovat bolestmi kloubů – kyčlí, ramen, loktů (tenisový loket) nebo i kolen, zejména z vnější strany, ale i bolestmi pod hrudní kostí, nespavostí (obzvláště mezi 23:00 – 01:00), nevolností po jídle, nadýmáním, bolestmi hlavy až migrénami. Mezi běžně známé projevy (většinou už při výrazném oslabení žlučníku) patří žlučové kameny, záněty žlučníku a posléze i žlučníkové nádory.

Na psychické úrovni jsou to krátké a rychlé projevy zlosti, hysterie, vysílání agresivní energie a hněvu, které mohou být i potlačované. Žlučníkové kameny jsou vlastně jen zhmotněná, zkamenělá agrese a zloba. Strach stát si za svými potřebami a názory, vyhýbání se konfliktům a držením vše v sobě, může způsobit až žlučníkovou koliku. Také nerozhodnost a bojácnost poukazuje na oslabenou funkci žlučníku.

Velice důležité je odlehčit našemu trávení. Je potřeba výrazně omezit tučná a smažená jídla a pokud možno vyřadit na dobu března a dubna (nebo při žlučníkových potížích) všechny živočišné produkty vč. mléka.

Vzhledem k tomu, že nejohroženějším smyslovým orgánem jsou oči, je potřeba je chránit před studeným větrem i silným jarním sluníčkem.

Pro uzdravení a posílení žlučníku je opravdu moc důležité věnovat se svému duševnímu stavu. Spokojenost je zde na prvním místě.

Jaké potraviny nám pomohou posílit žlučník?

Z pohledu stravy je to vhodné období pro očistu našeho organismu, našeho trávení.

Každé ráno vypijte nalačno teplou vodu s citrónem.  Je to lahodné a pomůže vám to nastartovat nový den.

Na začátku března jsou ještě vhodná teplejší jídla s kombinací syrové zeleniny.

Postupně začínejme do našeho jídelníčku zařazovat i potraviny s osvěžujícím účinkem. Pomohou jak žlučníku, játrům, tak i naší krvetvorbě.

Ze zeleniny zařaďme zejména vše, co začíná růst. Pickles (nakládaná kvašená zelenina), zelí kyselé, saláty, ředkvička, ředkev, pampeliška, čekanka, kopřiva, polníček, červená řepa. Z obilovin bulgur, kuskus, pšenice, špalda, rýže, žito. Velmi vhodné je cokoliv, co naklíčíme.

Mezi vhodné luštěniny patří bílé a červené fazole.

Z hub zařaďme hlívu ústřičnou. Obecně konzumujme ve větší míře vše, co je přirozeně kyselé a zelené.

Na očistu organismu jsou dobré různé bylinné čaje, které obsahují hořčiny a jsou močopudné – kopřivový čaj, čaj lapacho, ostropestřec mariánský, citrónová voda. Pijme dostatečné množství vody, abychom tělo krásně „propláchli“.

Pokud si přejete koupit již smíchané čaje, je vhodné, aby obsahovaly bylinky jako je máta peprná nať, smetanka list, čekanka nať, ostružiník list, měsíček květ, kurkuma kořen, řepík nať, jablečník nať či oman kořen.

Při potížích se žlučníkem doporučujeme konzumovat po ránu přes noc namočené mandle a to dlouhodobě.

Vnímejme s láskou překážky jako výzvy a život jako hru. Vše je jen příležitost k našemu růstu.

 

Zdroj: http://vira-a-laska8.webnode.cz/news/brezen-organem-mesice-je-zlucnik/

          http://www.andelskapani.cz/index.php/lecitelske-tipy/252-celorocni-kalendar-zdravi-podle-tcm

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář