Leden – močový měchýř

 

 

Je tady konec prosince a na dveře klepe leden a s ním přichází i Nový rok. Je to čas nových předsevzetí, plánů, doba vnitřní naděje lepších dnů.

 

Tak jako příroda hluboce spí, aby nabrala sílu na příchod jara, i my bychom měli více spát, odpočívat a shromažďovat duševní i fyzické síly na další rok.

Zimě vládne element vody a energie je málo.

 

V lednu bychom podle tradiční čínské medicíny měli věnovat zvýšenou pozornost močovému měchýři. Je to místo, kde se shromažďuje moč před tím, než se z těla vyloučí. Podle barvy moči můžeme zjistit, zda má náš organismus dostatek vody nebo ne. Světle žlutá až průhledná barva nám ukazuje na dostatek tekutin v těle, tmavě žlutá až hnědá naopak na nedostatek.

Podle orgánových hodin je energie močového měchýře nejsilnější odpoledne mezi 15. – 17. hodinou, nejslabší od 3 do 5 hodin. V této době je vhodné pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo.

 

Jak poznáme, že náš močový měchýř (MM) je oslaben?

Potíže močového měchýře a močových cest se projevují často nenápadně, nejvíce po stránce psychické (neklid, podráždění, ztráta nálady). Upozornit nás může také bolest v podbřišku spojená s potížemi při močení. Mezi běžná onemocnění močového traktu patří bakteriální infekce, která postihuje nejčastěji močový měchýř a močovou trubici. Příčinou zánětu jsou obvykle bakterie        E. Coli, žijící v trávicím traktu, odkud pronikají do močové trubice a dále do měchýře, kde se množí. Ženy bývají obecně náchylnější k této infekci, protože mají močovou trubici kratší.

Převládající emocí těchto orgánů je strach (panika, plachost, strach ze selhání). Zánět a bolest MM jsou naše hluboko ukryté slzy a křivdy, které úzce souvisí s našimi vztahy. Naučme se zbavovat všeho starého nejen ze skříní, ale také ze svého nitra, vyjadřujme své niterné pocity, příjemné i ty nepříjemné.

Mezi další projevy se řadí studené ruce a nohy, časté noční močení, záněty středního ucha, noční můry a pomočování u dětí, bolesti zad zvláště v bederní oblasti a v oblasti krční páteře, problémy s kostmi.

Do rovnováhy se můžeme dostat doplněním dostatku tekutin. ( Emulips Slim Drink). Doporučuje se pít 8-10 sklenic vody denně, aby se zvýšil průtok močovým systémem, a tím i odplavování bakterií. Nutné je vyvarovat se všemu uměle sladkému. Sladké nám znemožní odplavit choroboplodné bakterie z těla.

Také pravidelné masáže podbřišku éterickými oleji (rozmarýn, borovice, šalvěj, eukalyptus), nám mohou velmi pomoci.

Důležitá je pečlivá hygiena, nezůstávat v mokrých plavkách a oblast zevního ústí močové trubice vždy pečlivě osušit. Bolesti a pálení může zmírnit teplá sedací koupel.

Zatíženým smyslovým orgánem MM jsou uši, které souvisí s MM.  Dávejte si tedy pozor na jejich ofouknutí zimním větrem a vyhýbejte se hluku.

Jaké potraviny nám pomohou posílit močový měchýř?

Venkovní chlad se rozjel naplno a my potřebujeme  organismus prohřívat. Preventivně působí brusinky (šťáva nebo sušené plody).

Leden je doba konzumace luštěnin, zejména malých červených fazolí adzuky, žlutých a černých sójových bobů nebo fazolí. Mezi vhodné obiloviny patří pohanka, oves, amarant, kroupy nebo divoká rýže.

Z ovoce jsou vhodná pečená jablka a nejvhodnější zelenina je kořenová(celer, petržel, pastiňák) a kvašená (zelí), česnek a cibule.

Vnitřní teplo nám dodají polévky (zeleninové i masové vývary bez mouky).

Co se týče citrusových plodů a mléčných výrobků, platí stejné doporučení jako na podzim, tedy úplně vypustit, jelikož do našeho těla přinášejí chlad a zahleňují. Vyhněte se také nadměrné konzumaci alkoholu.

Pro posílení močového měchýře si udělejme čaj z květů černého bezu, přesličky, jitrocele nebo břízy.

Určitě nesmíme zapomenout na svízel, kukuřičná vlákna či přesličku, které mají na náš močový měchýř velice pozitivní a uklidňující vliv. Přeslička se navíc používá k léčbě močových kamenů.

 

Reflexní masáž bodů močového měchýře

reflexni-body-mm

Přeji Vám hodně zdraví, pohody a klidu.

Napsat komentář