Únor a TČM – Ledviny

 

Podle TČM jsou v únoru nejvíce ohroženy naše ledviny. Číňané považují ledviny za sídlo životní energie a tvrdí, že je v nich uložená podstata života. Stále vládne element voda.

Jak víme, ledviny jsou orgánem, určujícím délku života.  Od narození nám tato energie klesá, někomu rychleji, někomu pomaleji. Jakmile ji tělo vyčerpá, organismus umírá. Tento orgán zastupuje hormonální systém, filtruje krev a tělní tekutiny, ledviny také kontrolují kosti, kostní dřeň, mozek, centrální nervovou soustavu, zuby, vlasy, sluch, potenci, libido a mají vliv na plodnost. Emocí ledvin je strach. Pokud žijete neustále ve stresujícím prostředí, energie ledvin se vyčerpává. Také jim neprospívá hlasitá hudba, kouření, alkohol, nadbytek černé kávy, spěch při jídle, nedostatek pohybu a nadměrná sexualita.

Víte, že za 1 den projde ledvinami až 2 000 litrů krve.?

Ráno mezi 5–7 hodinou jsou ledviny v útlumu, tzn., v nejmenší aktivitě.  Naopak odpoledne mezi 17–19 hodinou jsou ve své maximální aktivitě.

Každý den odevzdávají ledviny tuto energii ostatním orgánům. Je proto důležité mít vnitřní orgány v dobrém stavu, aby se energie z ledvin rychle nespotřebovávala. Následkem je stárnutí organismu. Tuto energii nelze ničím navýšit, dobít, Jedině udržovat stav klesání co nejpomalejší a uchovat si tuto energii v co největší kvalitě.

Jak se oslabení ledvin projevuje?

K nejčastějším projevům patří časté močení a to zejména v noci, tlak a bolest v kříži a bederní oblasti, studené nohy, ztráta vitality, špatný spánek, zhoršení sluchu, oteklá oční víčka, nebo špatná kvalita vlasů.

Oslabení ledvin se také projevuje bolestmi kolen, otoky nohou a nejvíce se ledviny podílejí na problémech s klouby.  Tmavé kruhy pod očima ukazují na špatné vylučování kyseliny močové a její nadměrné tvorby.

Můžeme mít ve větší míře sklony k depresivním myšlenkám, podceňovat se a nedůvěřovat sobě ani okolí.

Z duchovního hlediska se na zdraví ledvin odrážejí naše partnerské vztahy i vztah, který máme sami k sobě.

Pokud chceme být v rovnováze, vynecháme bujaré večírky s  nadměrným užíváním alkoholu i pití velkého množství černé kávy.  Stejně jako příroda, která v tomto období stále ještě odpočívá, i pro nás je důležitý odpočinek a co nejvíce tepla – zejména si chraňme ruce a nohy. Jídlo si vychutnávejme, nespěchejme s jeho konzumací. Vyhýbejte se stresujícímu prostředí. Tohle vše nám odebírá totiž důležitou energii ledvin.

Posilněte se!

Kterékoliv potraviny, které nás zahřejí a to zejména luštěniny, polévky, nejlépe vývary, masitá strava, kompoty a vařené obiloviny posílí naše ledviny.  Je nutné omezit přílišné solení, cukr, a vyvarovat se výrazně ochlazujícím potravinám.

Mezi vhodné obiloviny pro posílení ledvin patří pohanka, oves nebo jáhly.  Z luštěnin jsou to ledviny připomínající fazole adzuky, bílé nebo červené fazole, dále čočka a sójové boby i hrášek. Z masa jakékoliv divoké a také krůtí, skopové a jehněčí. Z ryb je dobré zařadit do jídelníčku především tuňáka, platýse, tresku nebo úhoře.

Zelenina je vhodná lehce zahřátá v páře nebo nakvašená. Zahřeje nás cibule, česnek, zázvor, fenykl, celer, růžičková kapusta, pórek a červená řepa. Důležitá je petržel, která odvodňuje a odstraňuje otoky. Z bylinek kurkuma, kari a chilli. Zdravé tuky nám pomohou doplnit ořechy a semínka. Pro posílení ledvin používejme z bylinek celík zlatobýl, který je výborný zejména v tom, že do 6 týdnů od užívání naprosto zlikviduje močové kamena. Jako přírodní antibiotikum proti 46 kmenům bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, který způsobuje zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin, působí lichořeřišnice větší. Pro podporu vylučování kyseliny močové doporučujeme tužebník jilmový a protizánětlivé účinky má řepík lékařský, který také pomáhá vylučovat moč.
V únoru je tedy třeba chránit ledviny, ruce a nohy teplem, což v aktuálně velmi mrazivém počasí znamená, že se budete dostatečně oblékat. Do sauny se doporučuje docházet podle lunárního kalendáře (zkuste například Lunární kalendář Krásné paní). Přidat si můžete cviky na ledviny podle tibetských mnichů (kniha Tibetské cvičení Lu Jong /Tulku Lama Lobsan).

Užívat můžete také čistě přírodní doplněk stravy OK Tau+, který příznivě ovlivní celý vylučovací systém – posílí funkci ledvin a má blahodárné účinky na prostatu.
Udržujeme si radost a lásku v každé buňce našeho těla, důvěřujme v život. 🙂

Čerpáno z: http://www.prirodnienergie.eu/cinska-medicina/v-unoru/

 

 

Napsat komentář